Poradnik dwukierunkowca

Jako, że mnóstwo osób wybiera CSSTiRL jako drugi kierunek kilka ostatecznych odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania :)

1. Czy mogę przepisać ocenę z przedmiotu obowiązkowego?

W teorii na taki manewr potrzebna jest zgoda Dyrektora CSSTiRL ds studenckich. W praktyce tą drogą musicie podążyć wyłącznie w przypadku przepisywania ocen z przedmiotów takich jak:
– bhp, technologia informacyjna, POWI
– lektoraty
– inne przedmioty jeśli taka będzie Wasza decyzja.

W takim przypadku musicie:
1. Złożyc podanie w USOSIe: Dla studentów -> podania -> złóż nowe podanie -> podanie o uznanie przedmiotów obcych
2. Wydrukowac je.
3. Dostarczyc do sekretariatu do p. Bogusi: wydruk podania, kopię indeksu lub wydruk karty zaliczeń z USOSa, sylabus przedmiotu obcego wydrukowany z USOSa.
4. Decyzja pojawi się w USOSie.

Częściej będziecie jednak woleli dogadac się w tej sprawie z wykładowcą. Aby przepisać oceny z takich przedmiotów jak: NoP, Ekonomia, Polityka gospodarcza, Prawo finansowe etc proponujemy przejść się na 1 wykład i po zajęciach podejść do wykładowcy i przedstawić mu swoją sytuację.

Proponuję przy tym osobiście używac nomenklatury „uznać ocenę” niż „przepisać”- jakoś to lepiej brzmi.

W przypadku zajęć z których oprócz wykładu są także ćwiczenia z cwiczeniowcem należało się będzie dogadac OSOBNO!!!

Niekiedy uda się także porozumiec w przypadku zajęc, które będziecie mieli w tym samym czasie na innym kierunku (np. Rozpoczynacie jednocześnie CSSTiRL i prawo. Na obu kierunkach na I roku macie Postawy prawoznawstwa. Ćwiczeniowiec z CSSTiRL prawdopodobnie zgodzi się, abyście pod koniec semestru po prostu przynieśli mi wpis z prawa, abyście nie musieli chodzic na takie same zajęcia w tym samym semestrze.) To jednak wymaga już giętkiego języka i dobrego tłumaczenia, bo udaje się tylko wyjątkowo ;)

2. Czy mogę przepisać ocenę z lektoratu?

Lektoraty zrobione na UW zawsze są uwzględniane z mocy prawa. Każdy dostaje tylko jeden komplet żetonów na 4 semestry „na całe zycie” i rozpoczęcie nowego kierunku nie uprawnia do dodatkowych lektoratów. Dlatego wystarczy złozyc podanie do Dyrektora ( patrz pyt. 1) i zostaną Wam zaliczone.

Z lektoratami robionymi na innych uczelniach może byc różnie, ponieważ lektoraty są obowiązkowe tylko do czasu zdania egzaminu z języka i ich status jest trochę „niepewny” na CSSTiRL. Nie mniej jednak w tej sprawie także będzie konieczne napisanie podania.

3. Czy mogę przepisac ocenę z OGuna?Czy mogę zaliczyć wymagane OGuny wykładami specjalizacyjnymi, które robiłem na innym kierunku ( dt. m.in. WPiA, WPsych etc.)

Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeżeli ten przedmiot robiony był w ramach drugich studiów, był tam wymagany- najprawdopodobniej się nie uda.

W takiej sprawie należy również złożyc podanie do Dyrektora CSSTiRL ds studenckich (patrz pyt. 1), ale dołączyc należy również Zaświadczenie z drugiego dziekanatu, że przedmiot ten nie był brany pod uwagę przy rozliczaniu etapu studiów tamtego kierunku (w skrócie nie liczył się tam do średniej). Oczywiście zaświadczenie takie uzyskacie tylko w sytuacji, gdy zrobiliście „nadprogramowe” OGuny.

Jedyną możliwością obejścia tego jest realizacja w ramach drugiego kierunku więcej przedmiotów na 1 roku niż potrzeba. Wtedy jeden z nich NIE będzie się liczył do średniej na 1 roku tam (będzie nadprogramowy) i dziekanat wystawi Wam takie zaświadczenie. Dyrektor CSSTiRL uzna Wam go tutaj, a na drugim/ kolejnym roku podepniecie go pod pierwotny program. Prawdopodobnie będziecie wtedy musieli uzykac analogiczną zgodę na drugim kierunku, ale jak wskazuje praktyka, częściej się to udaje niż tutaj.

Skomplikowane? Jak chcecie kombinować z programami to zawsze robi się trochę trudno ;)

4. Czy mogę przepisać WF?

Tak. Podobnie jak przy lektoratach: nie dostaniecie drugiego kompletu żetonów, więc przepiszą Wam to od ręki. W tym celu należy się udać do Centrum Sportu przy ul. Banacha na dyżur do instruktorów, którzy na miejscu to załatwią.

WF realizowany na innej uczelni? Należy również to załatwiać w Centrum Sportu. TYLKO ONI MOGĄ DAWAĆ WPISY ZA WF! Najlepiej tam zadzwonić/ wybrać się na dyżur (godziny na stronie) i wszystkiego się dowiedzieć z 1. ręki ;)

szczegóły: http://www.wfisport.uw.edu.pl/

5. Czy mogę przepisać ocenę z egzaminu certyfikacyjnego z j. obcego.

TAK. Najprawdopodobniej wystarczy podpiąć go w USOSie. Jest to uznawane z urzędu. Pani Bogusia powie Wam, jeśli zajdzie konieczność napisania podania.

6. Czy dostanę drugą legitymację?

NIE

7. Czy dostanę drugi indeks?
Tak, choć indeksy nie są już obowiązkowe.

8. Co to są podpięcia?

W systemie USOSweb w zakładce Dla studentów znajdziecie z czasem opcję „PODEPNIJ PRZEDMIOT”. Służy ona do przypisywania zajęc pod konkretne toki studiów. USOS widzi bowiem wszystkie Wasze przedmioty wymieszane, bez podziału na kierunki. Dlatego, aby Panie w dziekanacie się nie pogubiły możecie im ułatwić sprawę (czasem będziecie proszeni, aby to zrobic) możecie podpiąc przedmioty takie jak WF, lektoraty, OGuny pod konkretny rok, dając tym samym informację: ten OGun realizuję w ramach tego kierunku. Wtedy też liczy się do średniej itd.

Natomiast jeśli chcecie podpiąć dany przedmiot pod dwa kierunki to musicie mieć na to zgodę! W zasadzie podpięcie przedmiotu pod dwa kierunki jednocześnie bez uzyskania adekwatnej zgody (patrz wyżej pyt. 1-5) NIE PRZYNOSI ŻADNEGO SKUTKU. Niestety póki co możliwości jakie daje USOS nie są w pełni wykorzystywane przez 90% wydziałów. Tak też jest w Centrum, choć zmiany idą ku lepszemu.

POD ŻADNYM POZOREM NIE PRÓBUJCIE PODPINAĆ PRZEDMIOTÓW, KTÓRE PRZEPISALIŚCIE W WYNIKU DOGADANIA SIĘ Z WYKŁADOWCĄ!!! (wyjdzie na jaw, że nie zrobiliście tego oficjalną drogą, a i tak nie przyniesie żadnego skutku).

Musicie zapamiętać, że każdy Wydział rządzi się swoimi prawami. Oczywiście dążymy (jako Samorząd) do przenoszenia jak najwięcej pozytywnych wzorców do Centrum, ale to długa i mozolna droga. Dlatego też nie sugerujcie się zawsze tym jak jest/ było na Waszych innych studiach.