USOS

USOS – postrach studentów.. Choć zdarzają się i tacy (ja do nich nie należę :)) którzy uważają się za mistrzów tego czegoś :). Czym on tak właściwie jest? Otóż USOS to skrót od „Uniwersytecki System Obsługi Studiów”. Jest to zatem miejsce, w którym każdy zarządza swoimi studiami. Ustalacie sobie plan, zapisujecie się na zajęcie, rejestrujecie na OGUN-y i inne WF-y, a także macie np. możliwość zobaczenia swoich ocen.

Gdzie to znaleźć?

  • Po prawej stronie u góry macie napis: „Nie jesteś zalogowany | zaloguj się”. Logujecie się podając login – swój PESEL i hasło – takie samo jakie mieliście w IRK.
  • W zakładce „MÓJ USOSWEB” znajdziecie swój plan zajęć i opisy zajęć, na które chodzicie.
  • W Zakładce „DLA STUDENTÓW” macie dwie opcje: „REJESTRACJA” i „MOJE STUDIA”. Ta pierwsza będzie Wam potrzebna przy rejestracji na ćwiczenia. Natomiast w drugiej – „MOJE STUDIA” znajdziecie m. in. swoje oceny.

Możecie sobie wszystkie zajęcia ustawić tak jak się Wam podoba – oczywiście w granicach możliwości planu Centrum.  Będziemy Was informować o dokładnych terminach rejestracji. O tym warto pamiętać, bo choć czasem istnieje możliwość zmiany grupy po dogadaniu się z prowadzącym ćwiczenia, najpewniejszą drogą do posiadania wymarzonego planu zajęć jest rejestracja do właściwej grupy przez USOSweba ;)

Na niektórych wydziałach istnieje coś takiego, jak zapisywanie na egzaminy również przez USOS. Jednak u nas czegoś takiego nie ma; jest jeden termin egzaminu. Czasem istnieje możliwość, by studenci stacjonarni (dzienni) przyszli na egzamin dla studentów niestacjonarnych (wieczorowych).  Zwykle jest tak, że niestacjonarni mają egzamin tego samego dnia, ale po prostu po stacjonarnych.

W USOS-ie pojawiać się też będą Wasze oceny. Kiedy? To już inne pytanie… W każdym razie na pewno niezbyt szybko :) Zatem jeżeli czekacie z niecierpliwością na ocenę z jakiegoś egzaminu, lepiej się czymś zajmijcie… To czekanie może czasem trwać w nieskończoność. Oceny w USOSIE pojawiają się zarówno z ćwiczeń jak i egzaminów.  Jeżeli chodzi o średnią ocen (np. do stypendium), liczy się tylko średnia z egzaminów, lektoratów i OGUN-ów. Czasem jednak zdarza się, że ocena z przedmiotu jest średnią i z ćwiczeń i z egzaminu… Więc i na ćwiczeniach warto się wtedy postarać :) (Tak, tak, mówimy tu np. o polityce gospodarczej!)

Z opisu nie wynika nic strasznego… Dlaczego więc o USOS-ie krążą takie legendy? Przekonacie się sami :) i dosyć szybko sami dojdziecie do tego „co w USOS-ie piszczy” :).