OG-un / WF

Co łączy lektoraty, WF i coś, co kryje się pod enigmatyczną nazwą OGUN?
Jak to co?! ŻETONY!!!

Wszystkie te trzy typy zajęć łączy to, że należą do grupy zajęć ogólnouniwersyteckich. Oznacza to, że mogą w nich uczestniczyć studenci wszystkich wydziałów i kierunków. Aby mogło to działać, cały UW zapisuje się na te zajęcia przez jeden system – tzw. rejestrację żetonową (tu).

Polega ona na tym, że na początku studiów otrzymujemy pewną pulę wirtualnych żetonów (jak dolary w Monopoly :)) które upoważniają nas do zapisów na ww. rodzaje zajęć. Każde zajęcia „kosztują” określoną ilość żetonów. Dokładnie ile i jak można sprawdzić, klikając w interesującą nas grupę w katalogu rejestracji żetonowej ( UL).

I jeszcze jedna ważna uwaga – rejestracja żetonowa przebiega według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”, dlatego też trzeba uważnie śledzić terminy, w których rozpoczynają się zapisy. Jeśli „prześpimy”, może się okazać, że trzeba nam będzie chodzić na zupełnie nieinteresującego nas OGUN-a czy na zajęcia z WF-u, które nie będą nam sprawiały przyjemności (albo będą np. w poniedziałek o 8:00! brrr!)
Może Was zdziwić, że niektóre rejestracje będą się odbywały, kiedy jeszcze nie będziecie znali swojego planu na dany semestr. Wiążę się to z pewnym ryzykiem. Najlepsze miejsca rozchodzą się dosłownie w kilka sekund, więc czasem lepiej zapisać sie „w ciemno” i potem dostosować swój plan zajęć do WF-u, a nie odwrotnie. Decyzja należy do Was. Tur rejestracji jest zawsze kilka – w każdej można się dopisać, a w większości też wypisać z wybranych zajęć.

OGUN-y, czyli wykłady ogólnodostępne / ogólnouniwerysteckie

Pod tajemniczą nazwą OGUN kryją się wykłady ogólnouniwersyteckie, jedna z dróg do zdobycia dodatkowych punktów w systemie ECTS, rozwijania swoich zainteresowań, a także zapoznania się z wydziałami i studentami z innych kierunków Uniwersytetu Warszawskiego. Oferta zajęć jest bardzo bogata – od „modelowania molekularnego”, przez „brydża sportowego na wszystkich poziomach zaawansowania”, aż do „antropologii płci”: czy do kultowej „antropologii przesądu-czarownice”.

Każdego roku musicie zarobić 3 punkty ECTS (nie wiesz co to takiego? kliknij tu) za wykład ogólnodostępny. Z pewnością co sprytniejsi zauważą, że są takie wykłady, które dają nawet 4 albo 5 punktów. W takim wypadku nadwyżkę można zaliczyć na poczet następnego roku! Jednak wiele wykładów daje tylko 1 albo 2 ECTSy – jeśli zdecydujecie się na taki wykład, niedobór musicie uzupełnić kolejnym wykładem.

Żetonów macie pod dostatkiem. Nie sądzę, żeby mogło Wam ich zabraknąć. Jeśli chcecie sprawdzić, ile dokładnie macie – kliknijcie w KOSZYK na stronie Rejestracji żetonowej.

Wychowanie fizyczne

W czasie studiów musicie zaliczyć 4 semestry WF-u. Na tyle też macie przyznanych żetonów. Jeśli chcecie, możecie oczywiście dokupić je na kolejne semestry. Oferta WF-ów jest naprawdę bogata – siłownia, areobik, pływanie, joga, sztuki walki i co tylko chcecie. Część zajęć jest całkowicie bezpłatna, za inne będziecie musieli uiścić dodatkową opłatę (zwykle za te „fajniejsze”, jak jazda konna, taniec itp.). Sprawami WF zajmuje się Centrum Sportu i rekreacji UW (strona i dodatkowe info tutaj). Tam dostaniecie wpis, jeśli nie mogliście go wcześniej odebrać i załatwicie sprawy zwolnienia z WF-u. Siedziba Centrum mieści się przy ul. Banacha 2a (ten sam budynek co pływalnia)

Zwolnienia z zajęć z WF (semestralne) zastępują zaliczenie. Dostarczacie je na Banacha – sprawdźcie, kiedy odbywają się dyżury instruktorów i załatwicie to od ręki. Ale! Większość zwolnień (np. od internisty) wymaga potwierdzenia przez Uniwersyteckiego lekarza, który swoje dyżury odbywa w pokoju obok wpisów, na Banacha. Jeżeli więc macie zwolnienie, które podlega potwierdzeniu, najlepiej wybierzcie się, wtedy kiedy dyżur ma też lekarz. Listę lekarzy, od których zwolnienia nie podlegają zatwierdzeniu znajdziecie na stronie Centrum Sportu i Rekreacji.

Ważne info: można zanieść zwolnienie, nawet jeśli przez jakiś czas chodziliście na WF!, A to oznacza, że jeśli w połowie semestru odechciało Wam się chodzić, to może lepiej zanieść zwolnienie niż tracić potrzebny semestr i żetony? Można to zrobić do 30 września.